InLine® HDMI to DVI Adapter female / male gold plated, 4K2K
This InLine® HDMI-DVI adapter can be used to connect various DVI video sources with a digital signal, such as set-top boxes, DVD players, BlueRay, graphics cards and others to HDMI-cabled audio/video display devices such as monitors, projectors, digital TVs and more. Tested on a Display with 4K2K @30Mh resolutions, this adapter also finds applications in Audio / Video (A/V) systems, Home Entertainment, Digital Signage, digital signage, professional and industrial videoposters or digital signage in environments such as conference rooms, auditoriums, airports, stadiums and more.
- HDMI 19pin Type-A female to DVI-D 24+1 male
- Supports Single Link resolutions (digital signal only)
- Supports digital audio signals. Note: As a rule, the DVI connector does not transmit any audio signals. Only a few graphics chipsets support the output of audio signals via DVI via an additional internal audio cable. In these cases, audio signal transmission is supported
- 4K2K @30Hz (3840*2160) compatible
- Gold-plated contacts for high-quality digital connection
- Resealable blister-PE packaging with EAN code
| Packaging volume: | 0.001 m³ |
|---|---|
| Side A: | HDMI A female |
| Side B: | DVI-D 24+1 plug |
| Signal: | Video |
| Supported display resolution: | 4K2K @ 30 Hz |
| Type: | Gold-plated contacts |
| Customs tariff number: | 8536699099 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718097197 |
| Height packaging: | 0.016 m |
| Length packaging: | 0.123 m |
| Width packaging: | 0.070 m |
| Net weight: | 0.029 kg |
| Weight: | 0.031 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 17660P |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
17660P
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.