InLine® Heavy-duty wall mount, tiltable, for flat screen TV (37-80"), max. 75kg
The InLine heavy-duty TV wall mount is particularly suitable for large and heavy devices. An additional extension allows TVs to be fully tilted. This makes the back easily accessible for cabling or maintenance. In addition, the levelling enables perfect positioning in balance after installation. The viewing angle can be flexibly adjusted with the swivel function. Spring locks with release tabs allow the TV to be quickly detached from the wall. The anti-theft function secures the unit to the wall when necessary.
- Advanced Heavy-Duty Extension Tilt TV Wall Mount
- Material: Steel, plastic
- Surface finish: Powder coating
- Color: Matte black
- Dimensions: W:653mm x H:430mm x D:72-133mm
- Fit screen size: 37"-80" (94-203cm)
- Fit curved TV: Yes
- VESA Compatible: 200x200, 200x300, 300x200, 200x400, 400x200, 300x300, 300x400, 400x300, 600x200, 400x400, 600x300, 600x400mm
- Max. mounting hole: 615x405mm
- Weight capacity: 75kg
- Tilt range: +5°~-10°
- Swivel range: +5°~-5°
- Screen level: 6mm
- Screen freely tilting: Yes
- Installation: Solid wall, double stud wall (406mm/450mm/600mm)
- Panel type: Detachable panel
- Wall plate type: Fixed wall plate
- Cable management: No
- Anti-theft: Yes
- Bubble Level: Mini hook-on bubble level included in package
| Article height: | 2 cm |
|---|---|
| Article length: | 65 cm |
| Article width: | 15 cm |
| Cable management: | No |
| Colour: | Black |
| GS tested: | No |
| Load (max.): | 75 kg |
| Monitor arm: | No |
| Packaging volume: | 0.0066 m³ |
| Rotatable: | +/-5 ° |
| Safety lock system: | Yes |
| Suitable for: | Displays from 94cm (37") to 203cm (80") |
| Tiltable: | +5 / -10 ° |
| Type: | Wall Bracket for displays |
| VESA: | 200x200 / 300x300 / 400x200 / 400x400 / 600x400 mm |
| Wall distance: | 7.2 - 13.3 cm |
| Customs tariff number: | 7326909800 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718305667 |
| Height packaging: | 0.075 m |
| Length packaging: | 0.680 m |
| Width packaging: | 0.165 m |
| Net weight: | 2,000 kg |
| Weight: | 3.750 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 23118A |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
|
23118A.pdf |
Data sheet
|
InLine_23118A_Datasheet.pdf |
|
InLine_23118A_Datenblatt.pdf |
RoHS
|
RoHS_23118A.pdf |
|
RoHS_EN_23118A.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
23118A
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.