InLineĀ® KVM Switch, 2-port, USB-C + HDMI to HDMI, 4K, with audio, integr. cable
The InLineĀ® 62614I Cable KVM Switch allows you to control a PC with HDMI2.0 interface and a PC with USB Type-C interface, including 2 sets of fixed KVM cables (1x HDMI/USB-A/Audio/Mic & 1x USB Type-C/Audio/Mic combo cable). The console port offers for instant switching action, it has got a wired Quick-Switch Button - just a mere flip on the button and it switches to the other computer.
The two USB 2.0 keyboard and mouse ports are USB hub ports that feature full driver support for advanced keyboard/mouse funciton. In addition, they can also be connected to other high-speed USB devices such as USB disk storage, etc.
Please note:
The InLine KVM Switches are designed for office and home office applications as well as for monitoring and controlling multiple computers from one workstation. However, the KVM Switches are not suitable for gaming accessories such as mice and keyboards with programmable special keys, nor are gaming monitors with high frequencies of 120 Hz or more supported. The hot key function for the keyboard only works on the designated console USB port, connected via the USB hub ports, hot key control is not possible.
The two USB 2.0 keyboard and mouse ports are USB hub ports that feature full driver support for advanced keyboard/mouse funciton. In addition, they can also be connected to other high-speed USB devices such as USB disk storage, etc.
- 1x wired QuickSwitch! Button for instant switching at the touch of a button (1.5m)
- 2 integrated 1.2m KVM cables, video/audio/microphone combination cable with USB-C and HDMI + USB-A
- PC connection (video interface and USB): PC1: HDMI + USB Type-A / PC2: USB Type-C
- Console connection Video interface: HDMI socket
- Console port KM interface: 2x USB type-A socket for keyboard and mouse
- 3.5mm audio connectors for audio (speaker and microphone)
- Supports screen resolution up to 3840 x 2160 / 4K @60Hz
- Video interface HDMI 2.0 compatible
- USB 2.0 hub ports for keyboard, mouse or other high-speed USB devices
- Independent/simultaneous switching of PC and audio channel
- User-definable hotkeys and universal hotkey for computer changes
- USB bus powered, no power supply required
Please note:
The InLine KVM Switches are designed for office and home office applications as well as for monitoring and controlling multiple computers from one workstation. However, the KVM Switches are not suitable for gaming accessories such as mice and keyboards with programmable special keys, nor are gaming monitors with high frequencies of 120 Hz or more supported. The hot key function for the keyboard only works on the designated console USB port, connected via the USB hub ports, hot key control is not possible.
| Article height: | 2.3 cm |
|---|---|
| Article length: | 9.7 cm |
| Article width: | 9 cm |
| Audio loudspeakers: | Yes |
| Audio microphone: | Yes |
| Audio outputs per console: | 3.5mm jack x2 |
| Audio per CPU: | 3.5mm jack x2 |
| Cable length f. computer: | 1.5 m |
| Cable remote control: | Yes |
| Complies with HDMI standard: | 2.0 |
| Data rate: | 480 Mb/s |
| Design: | Wired |
| Extension (daisy chain or cascading): | No |
| Incl. KVM cableset: | Fixed |
| Max. resolution: | 3840x2160 / 60Hz |
| Number of CPU: | 2 |
| Number of consoles: | 1 |
| Packaging volume: | 0.0018 m³ |
| Peripheral outputs per console: | USB-A female x2 |
| Periphery inputs per CPU: | USB-A male x1 / USB-C male x1 (video and peripherals) |
| Screen connectors per console: | 1 |
| Type 1: | KVM switch |
| Type 2: | 2-fold HDMI / USB-C KVM |
| USB peripherals: | Yes |
| USB specification: | USB 2.0 |
| Video inputs per CPU: | HDMI x1 / USB-C x1 |
| Video outputs per console: | HDMI x1 |
| Customs tariff number: | 8471800000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718284672 |
| Height packaging: | 0.061 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.160 m |
| Net weight: | 0.42 kg |
| Weight: | 0.478 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 62614I |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
62614I_web.pdf |
Data sheet
|
InLine_62614I_Datasheet.pdf |
|
InLine_62614I_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
62614I.PDF |
RoHS
|
RoHS_62614I.pdf |
|
RoHS_EN_62614I.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
62614I
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.