InLineĀ® KVM Switch, 2-port, USB-C to DisplayPort 1.2, 4K, audio, integr. cable
The InLineĀ® 63614I Cable KVM Switch allows you to control two computers with a USB Type C interface from one console with DisplayPort monitor, USB mouse and keyboard, and audio, including 2 sets of fixed KVM cables (2x USB Type C/Audio/Mic combo cable). The console port offers instant switching functions, it has a wired Quick-Switch button - just press the button and it switches to the other computer. The USB Type-C cable KVM supports DP port resolution 3840x2160 / 4K 60Hz.
The two USB 2.0 keyboard and mouse ports are USB hub ports that feature full driver support for advanced keyboard/mouse function. In addition, they can also be connected to other high-speed USB devices such as USB disk storage, etc.
Please note:
The InLine KVM Switches are designed for office and home office applications as well as for monitoring and controlling multiple computers from one workstation. However, the KVM Switches are not suitable for gaming accessories such as mice and keyboards with programmable special keys, nor are gaming monitors with high frequencies of 120 Hz or more supported. The hot key function for the keyboard only works on the designated console USB port, connected via the USB hub ports, hot key control is not possible.
The two USB 2.0 keyboard and mouse ports are USB hub ports that feature full driver support for advanced keyboard/mouse function. In addition, they can also be connected to other high-speed USB devices such as USB disk storage, etc.
- 1x wired QuickSwitch! Button for instant switching at the touch of a button (1.5m)
- 2 integrated 1.2m KVM cables, video/audio/microphone combination cable with USB-C
- PC connection (video interface and USB): PC1: USB Type-C / PC2: USB Type-C
- Console connection Video interface: DisplayPort socket
- Console port KM interface: 2x USB type-A socket for keyboard and mouse
- 3.5mm audio connectors for audio (speaker and microphone)
- Supports screen resolution up to 3840 x 2160 / 4K @60Hz
- Video interface DP1.2 compatible
- USB 2.0 hub ports for keyboard, mouse or other high-speed USB devices
- Independent/simultaneous switching of PC and audio channel
- User-definable hotkeys and universal hotkey for computer changes
- USB bus powered, no power supply required
Please note:
The InLine KVM Switches are designed for office and home office applications as well as for monitoring and controlling multiple computers from one workstation. However, the KVM Switches are not suitable for gaming accessories such as mice and keyboards with programmable special keys, nor are gaming monitors with high frequencies of 120 Hz or more supported. The hot key function for the keyboard only works on the designated console USB port, connected via the USB hub ports, hot key control is not possible.
| Article height: | 2.3 cm |
|---|---|
| Article length: | 9.6 cm |
| Article width: | 9.6 cm |
| Audio loudspeakers: | Yes |
| Audio microphone: | Yes |
| Audio outputs per console: | 3.5mm jack x2 |
| Audio per CPU: | 3.5mm jack x2 |
| Cable length f. computer: | 1.5 m |
| Cable remote control: | Yes |
| Data rate: | 480 Mb/s |
| Design: | Wired |
| DisplayPort standard: | 1.2 |
| Extension (daisy chain or cascading): | No |
| Incl. KVM cableset: | Fixed |
| Max. resolution: | 3840x2160 / 60Hz |
| Number of CPU: | 2 |
| Number of consoles: | 1 |
| Packaging volume: | 0.0017 m³ |
| Peripheral outputs per console: | USB-A female x2 |
| Periphery inputs per CPU: | USB-C male x1 (video and data) |
| Screen connectors per console: | 1 |
| Type 1: | KVM switch |
| Type 2: | 2-fold DisplayPort / USB-C KVM |
| USB peripherals: | Yes |
| USB specification: | USB 2.0 |
| Video inputs per CPU: | USB-C x1 |
| Video outputs per console: | HDMI x1 |
| Customs tariff number: | 8471800000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718284658 |
| Height packaging: | 0.061 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.160 m |
| Net weight: | 0.357 kg |
| Weight: | 0.407 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 63614I |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
63614I_web.pdf |
Data sheet
|
InLine_63614I_Datasheet.pdf |
|
InLine_63614I_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
63614I.PDF |
RoHS
|
RoHS_63614I.pdf |
|
RoHS_EN_63614I.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
63614I
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.