InLineĀ® KVM Switch 4 Port USB
VGA monitor desktop KVM switch USB, 4-way incl. 4x 1.2m cable sets
The InLine KVM switches are designed for office and home office applications as well as for monitoring and controlling multiple computers from one workstation.
However, the KVM switches are not suitable for gaming accessories such as mice and keyboards with programmable special keys, nor are gaming monitors with high frequencies from 120Hz supported.
The hotkey function for the keyboard only works on the designated console USB port; hotkey control is not possible when connected via the USB hub ports.
- Max. Video resolutions: 2048x1536 pixels
- Port selection via Select button or HotKey via keyboard
- Permanent mouse emulation on each port
- Keyboard status (Num-Lock, ...) is stored separately for each computer
- No power supply unit required
- incl. 4 cable sets 1.2m
The InLine KVM switches are designed for office and home office applications as well as for monitoring and controlling multiple computers from one workstation.
However, the KVM switches are not suitable for gaming accessories such as mice and keyboards with programmable special keys, nor are gaming monitors with high frequencies from 120Hz supported.
The hotkey function for the keyboard only works on the designated console USB port; hotkey control is not possible when connected via the USB hub ports.
| Audio loudspeakers: | Yes |
|---|---|
| Audio microphone: | Yes |
| Data rate: | 480 Mb/s |
| Design: | Desktop |
| Front panel buttons: | Yes |
| Incl. KVM cableset: | Yes |
| Max. resolution: | 2048x1536 |
| Number of CPU: | 4 |
| Packaging volume: | 0.0051 m³ |
| Type 1: | KVM switch |
| Type 2: | 4-fold VGA KVM |
| USB peripherals: | No |
| USB specification: | USB 2.0 |
| Video inputs per CPU: | VGA x1 |
| Customs tariff number: | 8471800000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718109142 |
| Height packaging: | 0.143 m |
| Length packaging: | 0.175 m |
| Width packaging: | 0.205 m |
| Net weight: | 1.027 kg |
| Weight: | 1.135 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 60614H |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
60612H & 60612I & 60614H & 60614I.pdf |
|
60612H & 60612I & 60614H & 60614I_DE.pdf |
|
6061xy.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
60614H.PDF |
RoHS
|
RoHS_60614H.pdf |
|
RoHS_EN_60614H.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
60614H
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.