InLineĀ® Mini Gender Changer 9 Pin serial male / female
Mini gender changers make it possible to convert one interface into another, e.g. to convert a male connector into a female connector or vice versa. This adapter serves as an āinterface protectorā: It protects a heavily used Sub D interface, where cables are often plugged in and unplugged, causing the contact surfaces to wear out.
- Sub D plug 9-pin to Sub D socket 9-pin
- Assignment 1:1
- Nut on one side for fastening
| Assignment: | 1:1 |
|---|---|
| Packaging volume: | 0.0002 m³ |
| Side A: | 9pin female |
| Side B: | 9pin male |
| Signal: | Data |
| Type: | Retail |
| Customs tariff number: | 8536699099 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718000210 |
| Height packaging: | 0.013 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.115 m |
| Net weight: | 0.017 kg |
| Weight: | 0.010 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 42214 |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
42214
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.