InLine® PoE+ Gigabit Network Switch 24 port, 1 Gb/s, 2xSFP,19"1U(incl. brackets)
The InLine® PoE++ Gigabit Network Switch is a fast and flexible solution for upgrading the existing network to the Power over Ethernet System IEEE 802.3af / 802.at / 802.3bt as well as a fiber-optic connection to bridge longer distances.
The switch provides protection against, for example, overload, overvoltage and overheating at each port. In addition, the switch offers IEEE 802.3af/at PoE+ on ports 5-16 with up to 32 watts of power and IEEE 802.3bt PoE++ on ports 1-4 with up to 60 watts of power via single Cat. 5e/6/6A/8.1 Ethernet cable with a PoE budget of 300W and a combined total power of 330W.
16x 10/100/1000MBit/s PoE ports solve the problem of a limited number of available power outlets, providing system administrators with a flexible solution to power almost anywhere the powering network device, such as PoE-enabled IP cameras or wireless Access Points (with heating also).
The switch menu can be password protected to prevent unauthorized access.
- Standards:
IEEE 802.3 10Base-T, IEEE 802.3u 100Base-TX, IEEE 802.3ab 1000Base-T, IEEE 802.3z 1000Base-SX Gbit/s Ethernet over Fiber-Optic, IEEE 802.3x Full Duplex and flow control, IEEE 802.3af Power over Ethernet, IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus, IEEE 802.3bt Power over Ethernet ++, IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet
- Ports: 16x 10/100/1000Base-T RJ45, Auto-MDI/MDI-X, 2x 1000Mb/s SFP
- PoE ports: 16 (PoE++ 1-4 / PoE+ 5-16)
- PoE budget 300W
- Total output: 330W
- LCD display: Real-time display of PoE operating status
- PoE output power: Port 1-4 max. 60W, port 5-16 max. 32W
- Network cable: Cat. 5e/6/6A/8.1 cable (≤ 100m)
- 1000Base-X: MMF, SMF
- MAC address table: 8K, automatic learning, automatic updates
- Jumbo Frame: 9216 Bytes
- Packet buffer: 4.1Mbit
- Transmission method: Store-and-forward
- Packet forwarding rate: 26.78 million packages per second
- Bandwidth: 36Gbit
- Number of fans: 3
- Dimensions: (W x D x H): 440x232x45mm
- Weight: approx. 3.2kg
- Mains input: 100~240V AC, 50/60Hz
- Environmental conditions:
Operating temperature -10-60°C, storage temperature -40-70°C, humidity in operation 10-90% non condensing, humidity during storage 5-90% non condensing
- Surge protection: ± 6KV
The switch provides protection against, for example, overload, overvoltage and overheating at each port. In addition, the switch offers IEEE 802.3af/at PoE+ on ports 5-16 with up to 32 watts of power and IEEE 802.3bt PoE++ on ports 1-4 with up to 60 watts of power via single Cat. 5e/6/6A/8.1 Ethernet cable with a PoE budget of 300W and a combined total power of 330W.
16x 10/100/1000MBit/s PoE ports solve the problem of a limited number of available power outlets, providing system administrators with a flexible solution to power almost anywhere the powering network device, such as PoE-enabled IP cameras or wireless Access Points (with heating also).
The switch menu can be password protected to prevent unauthorized access.
- Standards:
IEEE 802.3 10Base-T, IEEE 802.3u 100Base-TX, IEEE 802.3ab 1000Base-T, IEEE 802.3z 1000Base-SX Gbit/s Ethernet over Fiber-Optic, IEEE 802.3x Full Duplex and flow control, IEEE 802.3af Power over Ethernet, IEEE 802.3at Power over Ethernet Plus, IEEE 802.3bt Power over Ethernet ++, IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet
- Ports: 16x 10/100/1000Base-T RJ45, Auto-MDI/MDI-X, 2x 1000Mb/s SFP
- PoE ports: 16 (PoE++ 1-4 / PoE+ 5-16)
- PoE budget 300W
- Total output: 330W
- LCD display: Real-time display of PoE operating status
- PoE output power: Port 1-4 max. 60W, port 5-16 max. 32W
- Network cable: Cat. 5e/6/6A/8.1 cable (≤ 100m)
- 1000Base-X: MMF, SMF
- MAC address table: 8K, automatic learning, automatic updates
- Jumbo Frame: 9216 Bytes
- Packet buffer: 4.1Mbit
- Transmission method: Store-and-forward
- Packet forwarding rate: 26.78 million packages per second
- Bandwidth: 36Gbit
- Number of fans: 3
- Dimensions: (W x D x H): 440x232x45mm
- Weight: approx. 3.2kg
- Mains input: 100~240V AC, 50/60Hz
- Environmental conditions:
Operating temperature -10-60°C, storage temperature -40-70°C, humidity in operation 10-90% non condensing, humidity during storage 5-90% non condensing
- Surge protection: ± 6KV
| Article height: | 4.5 cm |
|---|---|
| Article length: | 44 cm |
| Article width: | 23 cm |
| Design: | Rack-Mount |
| Fans: | Yes |
| Fibre optics: | 2x SFP |
| Managed: | No |
| Number of ports: | 16 |
| Packaging volume: | 0.0000 m³ |
| PoE: | PoE++ |
| Transmission speed: | 10/100/1000 Mb/s |
| Type: | 19" switch |
| Customs tariff number: | 8517620000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718300686 |
| Height packaging: | 0.095 m |
| Length packaging: | 0.500 m |
| Width packaging: | 0.350 m |
| Net weight: | 3.132 kg |
| Weight: | 3.775 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | China |
| Manufacturer No.: | 32316P |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
|
32316P.pdf |
|
32316P_Anleitung_DE+EN_Web_OhnePasswort.pdf |
Data sheet
|
InLine_32316P_Datasheet.pdf |
|
InLine_32316P_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
32316P.PDF |
RoHS
|
RoHS_32316P.pdf |
|
RoHS_EN_32316P.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
32316P
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.