InLine® SAS HD low profile adapter bracket ext. SFF-8088 / int. SFF-8643 0.5m
This SAS HD adapter is a passive PCB board adapter with external 26-pin. Mini SAS connector (SFF-8088) on the one side, and internal 36-pin. Mini SAS connector (SFF-8643) with cable on the other side. This adapter can mount in case with low profile slot and works in both directions. The adapter is for the construction of storage devices in short or tall cabinets, rack stations, external (SCSI) disk enclosures, server blade racks ect. suitable.
- Adapter external SFF-8088 connector to internal SFF-8643 connector
- With cable
- Adapter with low profile PCI bracket
Product Matrix
| Article height: | 2 cm |
|---|---|
| Article length: | 50 cm |
| Article width: | 8.1 cm |
| Cable length: | 0.50 m |
| Connections external: | SFF-8088 |
| Connections internal: | SFF-8643 |
| Low Profile: | Yes |
| PU: | 1 Pieces |
| Packaging volume: | 0.0005 m³ |
| Type: | SAS |
| Customs tariff number: | 8536901000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718235070 |
| Height packaging: | 0.026 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.160 m |
| Net weight: | 0.084 kg |
| Weight: | 0.091 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 27656A |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
27656A
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.