InLine® Slim Audio Cable 3.5mm male / male angled Stereo 3m
Perfect for listening to music on every journey!
Whether in the car, on the train, during a workout or on a trip with friends, InLine® Slim Audio Cables are your ideal companion. These extra thin, highly flexible cables are equipped with space-saving Slimline connectors. Enjoy freedom without compromising sound quality. Pure copper filaments and gold-plated connectors for the best performance from your personal devices.
Whether in the car, on the train, during a workout or on a trip with friends, InLine® Slim Audio Cables are your ideal companion. These extra thin, highly flexible cables are equipped with space-saving Slimline connectors. Enjoy freedom without compromising sound quality. Pure copper filaments and gold-plated connectors for the best performance from your personal devices.
- Extra slim and flexible Slim Mobile quality audio cable
- Jack 3.5mm male to Jack 3.5mm male 90° angled
- Jack connectors with 3 contacts (poles) for stereo signals
- Sturdy, thin nickel-plated metal connectors with gold-plated contacts
- Pure copper cable filament for improved signal quality
- Flexible black PVC round cable, ideal for use on the move
Product Matrix
| Article height: | 0.7 cm |
|---|---|
| Article length: | 300 cm |
| Article width: | 0.7 cm |
| Colour: | Black |
| Gold plated contacts: | Yes |
| Length: | 3 m |
| Outer diameter: | 3.7 mm |
| Packaging volume: | 0.0005 m³ |
| Plug: | gold-plated contacts |
| Side A: | 3.5mm plug angled |
| Side B: | 3.5mm male plug |
| Signal: | Audio |
| Type: | RCA & jack |
| UL: | No |
| Variant: | Slim |
| Version: | Jack |
| Customs tariff number: | 8544429090 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718235841 |
| Height packaging: | 0.022 m |
| Length packaging: | 0.220 m |
| Width packaging: | 0.097 m |
| Net weight: | 0.066 kg |
| Weight: | 0.115 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 99223 |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
99223
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.