InLine® Tablet holder with metal base plate, up to 12.9", black
The InLine® Tablet floor stand combines functionality and style: a robust holder with a stable base, suitable for tablets up to 12.9 inches, in elegant black – the perfect solution for presentations, home office or multimedia use. Thanks to the solid 4.9kg heavy and 32x32cm large base plate, this tablet holder has a particularly firm stand even without being attached to the floor. Devices can be operated safely and securely in the holder without the holder moving or tipping over. Equipped with a telescopic support and two-part arm, the tablet holder offers a working height of up to 1.63m. With the variable clamps, it fits tablets from 4.7" to 13". The viewing angle can be individually adjusted to suit your needs and is perfect for relaxed working while standing, live streaming, watching films/videos/playing games on the sofa or in bed, reading music notes while playing the guitar and during sport.
- Simple floor universal tablet stand with telescopic support and two-part arm, up to 1.63m hight
- Adjustable viewing angle for optimal viewing position
- Variable clamps suitable for tablets of different sizes from approx. 4.7" to 12.9", holder width approx. 128-224mm
- Full access to all buttons, cameras and power cable is maintained
- Integrated ball joint, allows rotation, tilting and swivelling in any direction
- Large solid metal base plate for improved stability, approx. 32x32cm
| Area of application: | Tablet |
|---|---|
| Article height: | 163 cm |
| Article length: | 32 cm |
| Article width: | 32 cm |
| Packaging volume: | 0.0144 m³ |
| Suitable for: | Smartphones / Tablets |
| Customs tariff number: | 8301409000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718317370 |
| Height packaging: | 0.062 m |
| Length packaging: | 0.670 m |
| Width packaging: | 0.345 m |
| Net weight: | 12905,000 kg |
| Weight: | 6.080 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 55725S |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
|
55725S.pdf |
Data sheet
|
InLine_55725S_Datasheet.pdf |
|
InLine_55725S_Datenblatt.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
55725S
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.