InLineĀ® USB 2.0 Network Adapter 10 / 100MBit
The USB network adapter allows you to any 10Mbps, 100Mbps or 10/100Mbps network connection. Will require only a USB or USB 2.0 output. The power is supplied via the USB port. With the built-in hardware detection of Windows operating systems and the "Hot Swap" feature from USB, you only need a few minutes to integrate the adapter in your system.
- 100Mbps data rate IEEE 802.3u
- Supports standard protocols such as TCP / IP and IPX
- full duplex support, no power adapter required
- Full data rate to 12Mbit/s on USB 1.1 port
- Full data rate up to 100Mbit/s at the USB 2.0 port
- Plug and Play, 2000/2003/XP/Vista/7/8/10 driver for Windows, Linux from 2.6x
| Article height: | 2 cm |
|---|---|
| Article length: | 7.3 cm |
| Article width: | 2.3 cm |
| Colour: | Black |
| Data transmission rate: | 10/100 Mb/s |
| Packaging volume: | 0.0004 m³ |
| Power supply: | USB |
| Side A: | USB-A male |
| Side B: | RJ45 female |
| Type: | USB 2.0 NIC |
| Customs tariff number: | 8517700000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718026753 |
| Height packaging: | 0.032 m |
| Length packaging: | 0.142 m |
| Width packaging: | 0.090 m |
| Net weight: | 0.012 kg |
| Weight: | 0.036 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 33380H |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
33380H.pdf |
RoHS
|
RoHS_33380H.pdf |
|
RoHS_EN_33380H.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
|
Windows7-33380H.zip |
|
Windows8-33380H.zip |
|
Windows10-33380H.zip |
|
WindowsXP-33380H.zip |
Product number:
33380H
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.