InLine® USB 3.0 Rotatable Hub, 4 Port, black
The rotatable housing allows more flexible positioning of the ports.
Compact design for travel, no extra software/drivers required, plug & play.
VIA chipset for maximum compatibility and performance.
Super-speed USB3.0 ports support data transfer rates of up to 5Gbps.
LED indicators display the status of bus-power supply and USB connections.
Perfect for Surface, laptops, ultrabooks, or any system where USB ports are limited.
Compact design for travel, no extra software/drivers required, plug & play.
VIA chipset for maximum compatibility and performance.
Super-speed USB3.0 ports support data transfer rates of up to 5Gbps.
LED indicators display the status of bus-power supply and USB connections.
Perfect for Surface, laptops, ultrabooks, or any system where USB ports are limited.
- Material: Plastic and Aluminum
- Interface: 4x USB3.0 Type-A ports
- Dimensions: 80 (L) x 40(W) x 9(H) mm
- Weight: 33g
- LED indicator: Shows the operating status
- Support System: Windows XP (and above), Mac OS X 10.2 (and above)
- Contains: 4-Port USB3.0 Hub and user manual
| Article height: | 1.1 cm |
|---|---|
| Article length: | 8 cm |
| Article width: | 5.4 cm |
| Card reader: | No |
| Colour: | Black |
| Connection: | USB-A |
| Device type: | USB hub |
| Number of ports: | 4 |
| Packaging volume: | 0.0017 m³ |
| Ports: | 4x USB 3.1 Gen.1 |
| Power supply: | No |
| Special feature: | 180° Twist |
| Transmission rate: | 5 Gb/s |
| Type: | 180° Twist Hub USB 3.0 |
| USB cable: | USB-A plug |
| USB specification: | USB 3.2 Gen.1 |
| Customs tariff number: | 8471800000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718271061 |
| Height packaging: | 0.027 m |
| Length packaging: | 0.127 m |
| Width packaging: | 0.091 m |
| Net weight: | 0.272 kg |
| Weight: | 0.061 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 35391 |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
35391
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.