InLineĀ® USB 3.1/2.0 OTG T-Adapter, USB-C male or Micro-USB to A female
- USB 3.1 or USB 2.0 adapter
- Optional USB type C connector or Micro-USB to USB type A socket
- For adapting and charging smartphones
- OTG compatible, suitable for connecting mouse / keyboard or card reader to smartphone
- Suitable for data transfer rates up to 10Gb/s (via USB type C), up to 480Mb/s via Micro-USB
- Supports USB power delivery up to a charging current of 3 amps
| Article height: | 1.6 cm |
|---|---|
| Article length: | 3.2 cm |
| Article width: | 4.3 cm |
| Colour: | Black |
| Compatibility DisplayPort: | USB 3.1 Gen.2 |
| Data transmission rate: | 10 Gb/s |
| Intended use: | USB 3.1 Gen.2 speed only via USB-C connector |
| Packaging volume: | 0.001 m³ |
| Power supply: | PD up to 3A |
| Side A: | USB-A female |
| Side B: | USB-C male or MicroUSB-B male |
| Signal: | Data |
| Type: | OTG compatible |
| USB specification: | USB 3.2 Gen.2 / USB 2.0 |
| Variant: | T-Adapter |
| Customs tariff number: | 8544429090 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718277087 |
| Height packaging: | 0.011 m |
| Length packaging: | 0.032 m |
| Width packaging: | 0.043 m |
| Net weight: | 0.01 kg |
| Weight: | 0.013 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 35804 |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
InLine_35804_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
35804.PDF |
RoHS
|
RoHS_35804.pdf |
|
RoHS_EN_35804.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
35804
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.