InLine® USB 3.2 Gen.1 7 Port Hub Aluminium Case with 2.5A Power Supply, black
Active USB 3.2 Gen.1 aluminum hub. Data is transmitted at up to 5 Gb/s. The included power adapter allows you to work with multiple USB devices at the same time. The hub is backwards compatible (USB 3.1, USB 3.0, USB 2.0 and USB 1.1) The design housing made of aluminum combines sophisticated design with high stability.
- Material: aluminum
- Colour: black
- Output interfaces: 5x USB 3.2 Gen.1 A sockets blue (max. 5V / 1.3A), 2x USB 3.2 Gen.1 A sockets red (max. 5V / 2.4A, USB BC 1.2 standard protocol)
- Weight: approx. 170g
- System: supports Windows, MacOS, Linux
- LED display: It lights up blue in normal operating mode, red when there is an overcurrent
- Product dimensions (HxWxD): 2.5x6x14 cm
- Scope of delivery: USB 3.2 Gen.1 7-port HUB, USB 3.x A male to B male connection cable 0.6 m, type C male to B male connection cable 0.6 m, Power supply unit (1.8 m) 12 V/2.5 A
Technical data power supply unit:
- Input voltage: 100-240 V AC
- Input alternating current frequency: ~50/60 Hz, 1.5 A
- Output voltage: 12.0 V DC
- Output current: max. 2.5 A
- Output power: 30.0 W
- Average efficiency during operation: 87.40 %
- Efficiency at low load (10 %): 84.37 %
- Power consumption at no load: 0.07 W
| Article height: | 2.5 cm |
|---|---|
| Article length: | 14 cm |
| Article width: | 6 cm |
| Card reader: | No |
| Colour: | Black |
| Connection: | USB-A / USB-C |
| Device type: | USB hub |
| Number of ports: | 7 |
| Packaging volume: | 0.0009 m³ |
| Ports: | 7x USB 3.2 Gen.1 |
| Power supply: | Yes |
| Transmission rate: | 5 Gb/s |
| Type: | USB 3.2 Hub |
| USB cable: | USB Type-A male, USB Type-C male |
| USB specification: | USB 3.2 Gen.1 |
| Customs tariff number: | 8471800000 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718305315 |
| Height packaging: | 0.096 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.107 m |
| Net weight: | 0.236 kg |
| Weight: | 0.507 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 35395I |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
|
InLine_35395I_Datasheet.pdf |
|
InLine_35395I_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
35395I.PDF |
RoHS
|
RoHS_35395I.pdf |
|
RoHS_EN_35395I.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
35395I
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.