InLine® USB 3.2 Gen.2 Adapter, USB-C male to USB-A female angled 90° OTG
- USB 3.2 Gen.2 adapter
- USB type C male plug to USB type A female plug
- 90° angled version
- For USB hard drives, USB video cards etc. with USB Type A connector, to connect to a Host card with USB Type C port
- Suitable for data transfer rates up to 10 Gb/s
- Supports USB Power Delivery up to a charging current of 3 A
- OTG compatible
| Article height: | 0.8 cm |
|---|---|
| Article length: | 2.7 cm |
| Article width: | 2.4 cm |
| Colour: | Black |
| Compatibility DisplayPort: | USB 3.2 Gen.2 |
| Data transmission rate: | 10 Gb/s |
| Packaging volume: | 0.001 m³ |
| Power supply: | PD up to 3A |
| Side A: | USB-A female |
| Side B: | USB-C male |
| Signal: | Data |
| Type: | Angled 90°, OTG compatible |
| USB specification: | USB 3.2 Gen.2 |
| Customs tariff number: | 8536699099 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718282302 |
| Height packaging: | 0.008 m |
| Length packaging: | 0.028 m |
| Width packaging: | 0.025 m |
| Net weight: | 0.005 kg |
| Weight: | 0.007 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 35805W |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
35805W
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.