InLineĀ® USB 3.2 Gigabit ethernet network adaptor cable, USB-A
This InLine USB 3.2 Gigabit Ethernet Adapter provides a fast and powerful solution for laptop or PC users without an Ethernet interface.
- Suitable for USB 3.2 Super-Speed data transfer rate (USB 3.2 Gen.1)
- USB bus powered, no external power supply
- Fully compatible with USB specification Rev. 3.2 and backward compatible with USB specification Rev. 2.0 and Rev. 1.1.
- Fully compliant with IEEE 802.1P/802.1Q/802.3/802.3/802.3u/802.3u/802.3az (Energy Efficient Ethernet) specifications
- Supports full duplex operation with IEEE 802.3x flow control and half duplex operation with back pressure flow control
- Supports jumbo frame up to 9K bytes
- Supports the following operating systems: Windows 11 / 10 / 8.x / 7 / Server 2008 / 2003 / Vista / XP (32/64-bit), Linux 4.10.x, Mac OSX 10.10 or higher
- Content of delivery: 1x InLine USB 3.2 network adapter, user manual
| Article height: | 2 cm |
|---|---|
| Article length: | 14 cm |
| Article width: | 2.1 cm |
| Colour: | Black |
| Data transmission rate: | 10/100/1000 Mb/s |
| Length: | 0.05 m |
| Packaging volume: | 0.0011 m³ |
| Power supply: | USB |
| Side A: | USB-A male |
| Side B: | RJ45 female |
| Type: | USB 3.0 NIC |
| Customs tariff number: | 85176200 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718283750 |
| Height packaging: | 0.040 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.140 m |
| Net weight: | 0.025 kg |
| Weight: | 0.091 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 33380F |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
33380F.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
33380F.PDF |
RoHS
|
RoHS_33380F.pdf |
|
RoHS_EN_33380F.pdf |
Product number:
33380F
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.