InLineĀ® USB 36W car charger QC 3.0, USB-A + USB-C, PD 3.0, 12/24V DC, black
- Two USB ports for flexible charging: Allows two USB devices to be charged or operated simultaneously via USB-A and USB Type-C directly from the 12V or 24V vehicle power outlet.
- Fast charging of compatible devices: The USB-A port supports Quick Charge 3.0 and enables reduced charging times for compatible devices.
- Suitable for 12V and 24V vehicle electrical systems: Can be used in both passenger cars and commercial vehicles.
- Compact design for the interior: The space-saving design allows for discreet use in the vehicle power outlet.
- Power Delivery 3.0 on the USB Type-C port: Enables power-adjusted power supply to compatible USB Type-C devices and supports efficient charging via the modern standard.
This USB car power adapter allows you to charge and operate mobile USB devices directly from the 12V or 24V car socket. The combination of USB-A and USB Type-C ports allows two devices to be powered simultaneously. The USB-A port supports Quick Charge 3.0 and enables shorter charging times for compatible devices.
- Input voltage: DC 12/24V, max. 2.5A
- Output voltage USB Type-C: DC 5V, max. 3A
Product Matrix
| Article height: | 2.6 cm |
|---|---|
| Article length: | 7 cm |
| Article width: | 2.6 cm |
| Cable included: | No |
| Colour: | Black |
| Max. power: | 18 W |
| Outputs: | 1x USB-A, 1x USB-C |
| Output voltage: | 5.0 V DC |
| Packaging volume: | 0.0004 m³ |
| Power Delivery: | No |
| Quick Charge: | Yes |
| Type: | Car power supply unit |
| USB-A: | 1 |
| USB-C: | 1 |
| Wireless Charging: | No |
| Customs tariff number: | 8536699084 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718272921 |
| Height packaging: | 0.029 m |
| Length packaging: | 0.147 m |
| Width packaging: | 0.073 m |
| Net weight: | 0.288 kg |
| Weight: | 0.053 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 31502S |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
InLine_31502X_Datasheet.pdf |
|
InLine_31502X_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
31502S 31502W.PDF |
RoHS
|
RoHS_31502S.pdf |
|
RoHS_EN_31502S.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
31502S
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.