InLine® USB-C Audio Adapter, USB-C to 3.5mm Jack + PD 30W
This USB-C to 3.5mm aux jack adapter allows you to connect USB-C devices that do not have a 3.5mm audio jack to wired headphones, headsets, speakers and other audio devices with 3.5mm plugs. Call function, volume control, play/pause control are supported.
- USB Type-C male to 3.5mm jack female
- Complies with Universal Serial Bus 2.0 specification with USB Type-C interface.
- USB bus-powered mode, no external power supply required
- Complies with USB Audio Device Class Specification 1.0.
- Built-in smart DAC chipset: convert digital audio signals to analog audio signals with low power consumption while maintaining excellent and stable decoding performance
- Supports sampling rate at 48KHz/16-bit
- Supports most headphones with 3.5mm jack plug
- Headset microphones are also supported, CTIA assignment
- Full Plug & Play on Windows, MAC, Android, iOS
- ABS plastic housing in black
- Supports most cell phones and computers with USB Type-C port
- Supports Power Delivery 3.0
| Article height: | 1.1 cm |
|---|---|
| Article length: | 11.4 cm |
| Article width: | 3.2 cm |
| Audio signals: | Yes |
| Input: | USB-C |
| Output: | 3.5mm jack audio output |
| Packaging volume: | 0.0003 m³ |
| Power supply: | USB-C Power Delivery 3.0 up to 30 W |
| Sampling rate: | 48 kHz / 16-Bit |
| Side A: | USB-C male |
| Side B: | 3.5mm jack socket + USB-C socket |
| Signal: | Audio |
| Signal converter: | DAC |
| Customs tariff number: | 8544429090 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718309542 |
| Height packaging: | 0.018 m |
| Length packaging: | 0.112 m |
| Width packaging: | 0.115 m |
| Net weight: | 0.012 kg |
| Weight: | 0.032 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 33054F |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
|
InLine_33054F_manual_DE+EN.pdf |
Data sheet
|
InLine_33054F_Datasheet.pdf |
|
InLine_33054F_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
33054F.PDF |
RoHS
|
RoHS_33054F.pdf |
|
RoHS_EN_33054F.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
33054F
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.