InLineĀ® USB PD Charger Single USB-C, Power Delivery, 20W, black
The InLineĀ® USB power supply is a fast charging power supply for compatible USB devices, e.g. compatible with the iPhone. Conventional end devices can also be charged with this power supply, but they take longer to be fully recharged.
- USB power supply/charger
- USB Type-C PD output: 5VDC/3A - 9VDC/2.22A - 12VDC/1.5A, Power Delivery 3.0 compatible (max. 20W)
- Input voltage: 100-240V AC
- Input AC frequency: ~50/60 Hz, 0 .5 A
- Output voltage: 5.0-20.0 V DC
- Output current: max. 3.0 A
- Output power: 20.0 W< /li>
- Average efficiency in operation: 89.7% (12V / 1.67A), 85.6% (5V / 3A)
- Efficiency at light load (10% ): 79.6% (12V / 1.67A), 80.0% (5V / 3A)
- No load power consumption: 0.02W
- Over voltage - and short-circuit protection
- If the temperature of the power supply unit is too high, it switches off automatically and automatically resumes charging after it has cooled down
Product note
<strong>Note on using USB-PD multiple power adapters</strong><br />Our USB-PD power adapters dynamically distribute the total available power to the connected devices. <br /> When a device is connected or disconnected, the power supply automatically p
<strong>Note on using USB-PD multiple power adapters</strong><br />Our USB-PD power adapters dynamically distribute the total available power to the connected devices. <br /> When a device is connected or disconnected, the power supply automatically p
Product Matrix
| Article height: | 2.8 cm |
|---|---|
| Article length: | 8 cm |
| Article width: | 4 cm |
| Colour: | Black |
| Display: | No |
| GaN: | No |
| Max. power: | 20.0 W |
| Outputs: | 1x USB-C |
| Output voltage: | 5.0 V DC - 12.0 V DC |
| Packaging volume: | 0.0005 m³ |
| Power Delivery: | Yes |
| Quick Charge: | No |
| Type: | USB power adapter |
| USB-C: | 1 |
| Wireless Charging: | No |
| Customs tariff number: | 85044090 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718295593 |
| Height packaging: | 0.032 m |
| Length packaging: | 0.175 m |
| Width packaging: | 0.081 m |
| Net weight: | 0.064 kg |
| Weight: | 0.100 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 31500B |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
31500B Anleitung.pdf |
|
InLine_31500B-C_Anleitung_Manual_DE+EN.pdf |
Data sheet
|
InLine_31500X_Datasheet.pdf |
|
InLine_31500X_Datenblatt.pdf |
EU-Konformitaetserklaerung
|
31500B 31500C.PDF |
RoHS
|
RoHS_31500B.pdf |
|
RoHS_EN_31500B.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
31500B
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.