InLineĀ® USB to Serial Adapter Cable USB Type A male / DB9 male 1.8m
This adapter converts the USB port to RS-232 and allows the connection of e. g. modem, ISDN systems or PDA to the USB port without occupying the serial interface of the computer.
- USB 1.1 compatible
- Simple installation
- Over 500KBit/s data transmission
- Requires no interrupt
- USB A male plug to 9pin Sub D male connector
- Length approx. 1.8m
- With adapter 9-pin female to 25-pin male connector
- Drivers for Server2003 / Server2008 / Server2008R2 / Server2012 / Win2000 Sp4 / XP / Vista / Win7 / Win8 / Win10 (32/64bit)
- Chipset: Prolific PL2303GT
- Content of delivery: USB to serial adapter cable 1.8m, Serial converter DB9F to DB25M, Manual, Driver-CD
| Article height: | 1.5 cm |
|---|---|
| Article length: | 180 cm |
| Article width: | 3.4 cm |
| Chipset: | Prolific PL2303GT |
| Colour: | Transparent |
| Compatibility DisplayPort: | USB 1.1 |
| Compatibility USB: | USB 1.1 |
| Data transmission rate: | 500 Kbps |
| Length: | 1.80 m |
| Packaging volume: | 0.014 m³ |
| Side A: | 9-pin or 25-pin male plug |
| Side B: | USB-A male |
| Signal: | Data |
| Supported OS: | Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista, Windows XP, Windows 2000, Windows Server 2012, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2003 |
| Type: | For modem, ISDN systems or PDA |
| Customs tariff number: | 8544429090 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718014699 |
| Height packaging: | 0.051 m |
| Length packaging: | 0.220 m |
| Width packaging: | 0.126 m |
| Net weight: | 0.126 kg |
| Weight: | 0.209 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 33396 |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
|
33396.pdf |
Data sheet
|
InLine_33396_Datasheet.pdf |
|
InLine_33396_Datenblatt.pdf |
RoHS
|
RoHS_33396.pdf |
|
RoHS_EN_33396.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
33396
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.