InLineĀ® USB4 adapter, USB-C socket/socket, aluminum, grey
- Bi-directional USB4 adapter for maximum flexibility
- Supports up to 240 W EPR (48 V / 5 A) for maximum charging power
- 40 Gb/s for fast data transfer
- 8K@60Hz video for sharp images
- Ideal for notebooks, tablets, smartphones & hard disks
Maximum performance in a compact form ā the InLineĀ® USB4 adapter (USB-C socket/socket) offers maximum speed and flexibility for your devices. 240 W EPR (48 V / 5 A) ensures fast charging, while the 40 Gb/s data rate enables efficient transmission.
Experience sharp 8K@60Hz video quality for impressive images and perfect clarity. Whether notebook, tablet, smartphone or external hard drive - the adapter is the perfect connection solution for modern technology.
High-quality aluminum housing in grey ensures stability, durability and an elegant look. Thanks to the double-sided use of the USB-C port, the adapter is particularly practical when traveling.
Additional technical specifications:
- Ports: USB-C socket to USB-C socket
- Compatibility: USB4 / USB 3.2 / USB 2.0 / Thunderbolt 3 & 4
| Article height: | 0.3 cm |
|---|---|
| Article length: | 3 cm |
| Article width: | 1.3 cm |
| Colour: | Grey |
| Data transmission rate: | 40 Gb/s |
| Housing material: | Aluminium, plastic |
| Packaging volume: | 0.001 m³ |
| Power supply: | PD up to 240W |
| Shielding: | Yes |
| Side A: | USB-C female |
| Side B: | USB-C female |
| Signal: | Data |
| Supported display resolution: | up to 7680x4320/60Hz |
| USB specification: | USB 4 |
| Customs tariff number: | 8536699099 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718319503 |
| Height packaging: | 0.005 m |
| Length packaging: | 0.240 m |
| Width packaging: | 0.070 m |
| Net weight: | 0.008 kg |
| Weight: | 0.006 kg |
| Brand: | InLineĀ® |
| Country of origin: | Taiwan |
| Manufacturer No.: | 35900E |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 GieĆen Deutschland service@inline-info.com |
Product number:
35900E
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.