InLine® XL-Arm Full-Motion TV Wall Mount, for 43"-80" Flat Panel TVs, max. 50kg
The XL-Arm TV wall mount from InLine is particularly suitable for complicated mounting conditions. The extra-long arm extension of 1015 mm (40") ensures a maximum viewing radius with almost unlimited swivel. This allows the mount to master almost any mounting challenge. The heavy-duty arms provide secure support even for heavy equipment up to 50KG (110lbs). The quick-release mechanism makes it easy to detach the TV from the wall. The viewing angle can be adjusted flexibly and easily. The integrated cable management ensures a clean appearance.
- Full-motion XL-Arm TV Wall Mount
- Material: Steel
- Surface finish: Powder coating
- Color: Fine texture black
- Dimensions: W:885mm x H:430mm X D:82-1015mm
- Fit screen size: 43"-80" (109-203cm)
- Fit curved TV: Yes
- Mounting hole pattern : VESA only
- VESA compatible: 200x200, 300x200, 400x200, 300x300, 400x300, 400x400, 600x400, 800x400mm
- Weight capacity: 50kg
- Tilt range: +5°~-15°
- Swivel range: +90°~-90°
- Screen level: +3°~-3°
- Screen freely tilting: Yes
- Installation: Solid wall, double stud wall (406mm/450mm/600mm)
- Panel type: Detachable panel
- Wall plate type: Fixed wall plate
- Cable management: Yes
- Bubble level: Mini bubble level included in package
| Cable management: | Yes |
|---|---|
| Colour: | Black |
| GS tested: | No |
| Load (max.): | 50 kg |
| Monitor arm: | Yes (flat to the wall foldable) |
| Packaging volume: | 0.0238 m³ |
| Rotatable: | +/-90 ° |
| Safety lock system: | No |
| Suitable for: | Displays from 109cm (43") to 203cm (80") |
| Tiltable: | +5 / -15 ° |
| Type: | Wall Bracket for displays |
| VESA: | 200x200 / 300x200 / 300x300 / 400x200 / 400x300 / 400x400 / 600x400 / 800x400 mm |
| Wall distance: | 8,2 - 101,5 cm |
| Customs tariff number: | 7326909800 |
|---|---|
| EAN Barcode: | 4043718305674 |
| Height packaging: | 0.074 m |
| Length packaging: | 0.942 m |
| Width packaging: | 0.342 m |
| Weight: | 12.360 kg |
| Brand: | InLine® |
| Country of origin: | CHINA |
| Manufacturer No.: | 23130A |
| Manufacturer information: |
INTOS ELECTRONIC AG Siemensstrasse 11 35394 Gießen Deutschland service@inline-info.com |
|
23130A.pdf |
RoHS
|
RoHS_23130A.pdf |
|
RoHS_EN_23130A.pdf |
Sicherheitshinweis
|
InLine_Sicherheitshinweis_DE.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_EN.jpg |
|
InLine_Sicherheitshinweis_IT.jpg |
Product number:
23130A
For the notepad function, the convenience cookie must be accepted or renewed in the cookie settings.